Płynność finansowa przedsiębiorstwa uzależniona jest w dużej mierze od terminowych spłat należności od kontrahentów. W sytuacji, gdy się one opóźniają firma może mieć problem ze spłatą własnych zobowiązań, co może doprowadzić nawet do bankructwa. Jak temu zapobiec? Rozwiązaniem są usługi faktoringowe dla firm.
Na czym polega faktoring?
Faktoring to usługa, w której przedsiębiorca korzysta finansowania uzyskanego od faktora. Tym zaś jest firma faktoringowa lub bank, który na przekazuje przedsiębiorcy środki na podstawie faktury wystawionej dla kontrahenta. Przejmuje tym samym wierzytelność, w związku z czym kontrahent dokonuje zapłaty za fakturę na konto faktora. Usługi faktoringowe dla firm zyskują coraz większą popularność, co wynika z korzyści, które uzyskują korzystający z nich przedsiębiorcy.
Zalety faktoringu
Jak już wspomniano usługi faktoringowe dla firm zyskują na popularności co wynika przede wszystkim z ich zalet. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- poprawę płynności finansowej oraz usunięcie zatorów płatniczych – skorzystanie z faktoringu umożliwia szybkie uzyskanie środków z faktury, które można przeznaczyć na spłatę własnych zobowiązań, inwestycje lub pokrycie kosztów działalności;
- minimum formalności – zawarcie umowy faktoringowej jest szybkie i proste, a formalności w wielu przypadkach ograniczone do minimum. Uzyskanie limitu pozwala przedstawiać faktury w formie elektronicznej, a środki wpływają na konto firmy zazwyczaj jeszcze tego samego dnia. Warto także podkreślić, że firmy faktoringowe takie jak AOW Faktoring nie badają zdolności kredytowej swoich klientów, co upraszcza procedury oraz sprawia, że z faktoringu może skorzystać o wiele więcej podmiotów;
- weryfikacja kontrahentów – firmy faktoringowe przed uznaniem danej faktury sprawdzają kontrahenta, ponieważ na tej podstawie oceniają ryzyko oraz ustalają wysokość prowizji. Dzięki temu przy ich pomocy można odsiać niewiarygodnych partnerów biznesowych i współpracować jedynie z kontrahentami, którzy są godni zaufania.
Czy faktoring się opłaca?
Powszechnie wiadomo, że faktoring to usługa płatna, a skorzystanie z niej wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji, która wynosi zazwyczaj od 2 do 5% wysokości faktury. Na pierwszy rzut oka mogłoby się więc wydawać, że jest to rozwiązanie nieopłacalne. W praktyce jednak usługi faktoringowe dla firm są bardzo korzystne, ponieważ korzyści uzyskane z wcześniejszego otrzymania należnych środków są zdecydowanie większe niż zapłacona prowizja. Przykładowo w przypadku faktury na 10 tys. złotych i prowizji w wysokości 3% koszt faktoringu wynosi 300zł. Biorąc pod uwagę jednak że umożliwia to wcześniejsze uzyskanie 9700 zł, które można przeznaczyć na spłatę zobowiązań lub inwestycje należy uznać faktoring za atrakcyjne rozwiązanie.
Usługi faktoringowe dla firm to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać zarówno mali przedsiębiorcy, jak i duże firmy. Ofertę skierowaną dla jednych i drugich posiada firma AOW Faktoring, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.