Każda osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym ma prawo do odszkodowania. Rekompensata ma pokryć wszystkie szkody majątkowe, straty moralne oraz koszty leczenia. Niestety bardzo często dochodzi do sytuacji zaniżenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe szkód materialnych. W takim przypadku właściciel niesprawnego pojazdu odzyskuje tylko część kosztów, które pochłonęła naprawa samochodu. Jest to problem powszechny i spotykający wiele osób. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić?
Jak wygląda zaniżenie odszkodowania przez ubezpieczyciela?
Zdarzenia drogowe takie jak wypadek czy kolizja niosą za sobą straty materialne. Stopień uszkodzenia pojazdu określa czy szkoda jest całkowita, czy częściowa. Szkoda częściowa obliguje ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub kolizji do naprawy szkody. Może to zrobić na dwa sposoby: w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Jeśli właściciel zdecyduje się zrealizować wszelkie naprawy we własnym zakresie, ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty. Niestety bardzo często rzeczoznawcy zaniżają koszty napraw, szczególnie lakierniczych oraz blacharskich, które należą do najdroższych. Formy bezgotówkowa polega na wskazaniu poszkodowanemu warsztatu, do którego ma się zgłosić z uszkodzonym pojazdem. Tutaj bardzo często dochodzi do napraw przy użyciu najtańszych i słabej jakości części.
Kiedy ubiegać się o dopłatę do odszkodowania?
Na zaniżanie odszkodowań jest skuteczne rozwiązanie, które obejmuje dopłatę do finansowej rekompensaty. By móc się o nią starać, należy spełnić warunki:
- kolizja lub wypadek wydarzyły się nie dawniej niż 3 lata temu,
- poszkodowany poniósł szkodę całkowitą lub częściową i otrzymał odszkodowanie w formie gotówkowej,
- poszkodowany posiada kosztorys od rzeczoznawcy oraz decyzję o wypłacie odszkodowania,
- poszkodowany nie podpisał ugody z firmą ubezpieczeniową.
Warto wspomnieć o braku wymogu posiadania przedmiotowego pojazdu. Osoba, która pozbyła się uszkodzonego samochodu, może w dalszym ciągu uzyskać dopłatę do odszkodowania.
Na czym polega odkup odszkodowania?
Odkup odszkodowania prowadzi do odzyskania różnicy między należną a wypłaconą kwotą odszkodowania. Proces opiera się na podpisaniu z klientem cesji, która obliguje klienta do zrzeknięcia się praw do wszelkich roszczeń. W zamian za to natychmiast otrzymuje kwotę, o którą w postępowaniu likwidacyjnym pomniejszono należne mu odszkodowanie. To bardzo wygodna i bezpieczne forma uzyskania dopłaty do odszkodowania. Klient nie ponosi żadnego ryzyka i nie musi brać udziału w postępowaniu sądowym.
Każdy, kto otrzymał zaniżone odszkodowanie i posiada potrzebną dokumentację, może w ciągu trzech lat od zdarzenia drogowego ubiegać się o dopłatę do rekompensaty. Warto w tym celu wybrać się do zaufanej kancelarii odszkodowawczej.
Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert.