Ruch na rynku nieruchomości obserwujemy cały rok. Są też oczywiście okresy, kiedy ruch ten jest bardziej wzmożony – od czerwca do września generują go studenci, którzy opuszczają wynajmowane mieszkania, a inni szukają przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Przed nami więc najlepszy okres w roku, kiedy mieszkanie będzie najłatwiej wynająć. Jeśli pierwszy raz będziesz wynajmować mieszkanie oraz podpisywać umowę najmu i nie wiesz, jak się do tego zabrać, zapoznaj się z podstawowymi zasadami.
Pomoc biura nieruchomości i ogłoszenia na portalach nieruchomości
Z pomocy biura nieruchomości częściej korzystamy, gdy chcemy sprzedać lub kupić mieszkanie. Wynajmując nieruchomość, również warto skorzystać z usług doświadczonego pośrednika, który pomoże nie tylko znaleźć najemcę, ale także sporządzić umowę. Jeśli chcesz uniknąć opłacania prowizji, możesz podjąć się samodzielnego szukania najemcy.
W tym celu polecamy skorzystać z usług portalu nieruchomości, który nie tylko umieści Twoje ogłoszenie na swojej stronie internetowej, ale także na innych, tematycznie powiązanych witrynach. Dzięki temu jedno ogłoszenie będzie dostępne w wielu miejscach jednocześnie, a Ty szybciej dotrzesz do najemcy, który to właśnie od Ciebie wynajmie mieszkanie.
Umowa najmu – jakie zapisy powinny się w niej znaleźć?
Jeśli zdecydujesz się na samodzielny wynajem, na Tobie będzie spoczywał obowiązek przygotowania umowy najmu. W internecie znajdziesz wiele wzorów, z których możesz z nich skorzystać. Najlepiej przejrzyj kilka propozycji i na ich podstawie skonstruuj własną umowę najmu. Koniecznie umieść w nich informacje:
- Dane Twoje (Wynajmującego) oraz Najemcy
- Wysokość czynszu oraz sposób zapłaty
- Wysokość oraz sposób opłacania mediów
- Okres najmu i wypowiedzenia mieszkania
- Wysokość kaucji
- Dokładny opis stanu mieszkania – zawrzyj jak najwięcej informacji, o stanie ścian, okien, mebli, sprzętów kuchennych, możesz dołączyć zdjęcia
- Sposób postępowania w przypadku zniszczeń i usterek – kto i na czyj koszt je naprawia
- Stan wszystkich liczników, aby na koniec można było rozliczyć media
- Informacje o możliwości wizytacji podczas trwania najmu
Umowa pisemna jest wiążąca, ale pamiętaj, że zarówno Najemca, jak i Wynajmujący mają prawa wynikające z Ustawy o ochronie praw lokatorów oraz z Kodeksu Cywilnego.
Umowa najmu okazjonalnego
Trudności z eksmisją niewypłacalnego lub niszczącego cudze mienie Najemcy stały się największą bolączką osób wynajmujących mieszkanie. Organy państwowe wyszły im naprzeciw i umożliwiły podpisanie umowy najmu okazjonalnego.
Dzięki takiej umowie po upłynięciu jej terminu lub jej wypowiedzeniu wynajmujący bez zakładania sprawy sądowej może doprowadzić do eksmisji bez względu na porę roku (także kobiety w ciąży i z dzieckiem), nie musząc jednocześnie zapewniać lokalu zastępczego. W umowie Najemca podaje adres, pod którym w razie eksmisji znajdzie schronienie. Wynajmujący nie może jednak wyrzucić z mieszkania Najemcy, który płaci ustaloną kwotę i dba o mieszkanie, jeśli wcześniej nie wypowiedział mu umowy. Umowę taką może podpisać jedynie osoba prywatna, która nie zajmuje się zawodowo wynajmem mieszkań.
Podatek od najmu
Zaoferowanie tak skutecznego, a zarazem prostego narzędzia wynajmującym miało na celu nie tylko ułatwienie procedury eksmisji, ale także zachęcenie wynajmujących do płacenia podatku od najmu. Wielu wynajmujących unikało zgłaszania dochodu z tytułu najmu do urzędu skarbowego, a odkąd jest możliwość podpisania umowy najmu okazjonalnego, wpływy do skarbu państwa się zwiększyły.
Wynajmujący może zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów podatków od najmu:
- Podatek ryczałtowy – 8,5% przychodu
- Podatek na zasadach ogólnych – 18 lub 32% dochodu, można więc odjąć koszty remontu, samodzielnego opłacania czynszu i mediów
Warto przeliczyć, która opcja jest dla nas korzystniejsza, ponieważ różnice mogą wynosić kilkaset złotych rocznie. Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz skorzystać z pomocy notariusza, który stworzy umowę oraz wytłumaczy zasady opodatkowania.