Unieważnienie kredytu frankowego to dla kredytobiorców szansa na pozbycie się toksycznego zadłużenia. Kredyty waloryzowane do CHF okazały się nie tylko zbyt trudne do spłaty ze względu na szybko rosnący kurs franka szwajcarskiego, ale także na nieuczciwy sposób przeliczania wysokości rat. To sprawiło, że kredytobiorcy zaczęli licznie pozywać banki i wygrywać sprawy o unieważnienie kredytu. Z kolei możliwość unieważnienia kredytu frankowego i rozliczenia się z bankiem przyniosła także szansę na uzyskanie ustawowych odsetek.
Prawo do ustawowych odsetek po unieważnieniu kredytu frankowego
16 czerwca 2023 roku zapadło w TSUE kilka bardzo ważnych dla kredytobiorców wyroków. Jeden z nich, stojący w kontrze z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2021 roku, przekonuje, że kredytobiorcom, którym sąd unieważnił kredyt CHF, należą się odsetki ustawowe, a termin ich naliczania należy liczyć już od terminu wezwania (z uwzględnieniem 7 dni od doręczenia) do zapłaty, a nie od złożenia przez kredytobiorcę w sądzie oświadczenia o świadomości konsekwencji unieważnienia umowy kredytowej. Biorąc pod uwagę wysokie roszczenia (wysokie kwoty wpłacane na rzecz banków) oraz przedłużające się rozprawy, orzeczenie TSUE może przyczynić się do wypłacenia kredytobiorcom przez banki ustawowych odsetek rzędu blisko 100 tysięcy złotych.
Inne, również bardzo ważne orzeczeniem TSUE z 16 czerwca 2023 roku, traktowało o prawie do wynagrodzenia dla banku z tytułu bezumownego korzystania z kapitału przez kredytobiorcę. TSUE przyznał, że takie wynagrodzenie dla banków stoi w sprzeczności z dyrektywą 93/13, jednak kredytobiorcy mają prawo do analogicznych roszczeń – zgodne z prawem jest wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z płatności ratalnych dla kredytobiorcy.
Spraw frankowych przybywa, podobnie jak przybywa unieważnionych kredytów frankowych Głogów. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna, dlatego tak ważne jest, by o pomoc w jej prowadzeniu poprosić doświadczonego prawnika.
Fot. Shutterstock.