Posiadanie własnego mieszkania jest bardzo często najbardziej pożądanym majątkiem i nie ma w tym nic dziwnego. Możliwość znalezienia się w prywatnych czterech ścianach to rzecz bezcenna dla wielu ludzi. Jako że kupno nieruchomości wiąże się z podejmowaniem rozmaitych mających olbrzymie znaczenie decyzji, warto się do tego jak najlepiej przygotować. Planowanie całego przedsięwzięcia pozwoli wszystko odpowiednio zorganizować i sprawi, że nic nas nie zaskoczy. Jak więc się przygotować, by zakup mieszkania był udany?
Nowe mieszkanie czy lokal z rynku wtórnego?
Bardzo często, szukając ofert o sprzedaży mieszkań, trafiamy jednocześnie na lokale z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Które z nich wybrać? Jeśli planujemy wprowadzić się od razu, lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania z rynku wtórnego. Sprzedają je najczęściej osoby prywatne lub agencje nieruchomości. Warto zaznaczyć, że pośrednicy często pobierają prowizje. Niekiedy jednak stan mieszkania może być nie najlepszy, przez co lokum będzie wymagać remontu. W przypadku lokali nowych aranżacja jest w naszych rękach, a ewentualne zmiany można w każdej chwili przedyskutować z deweloperem.
Formalności, formalności i jeszcze raz formalności!
Formalności to coś, co wielu osobom pragnącym kupić własne lokum spędza sen z powiek. Przed sfinalizowaniem transakcji warto przygotować wszelkie niezbędne dokumenty. Będą one miały związek między innymi z naszą zdolnością kredytową, sytuacją prawną nieruchomości czy poświadczeniami notarialnymi. Procedury mogą być zawiłe, więc na początek warto poczytać na ten temat i dowiedzieć się jak najwięcej. Wiele zależy od rodzaju lokalu, jaki zamierzamy kupić, czy zapłacimy gotówką, czy zdecydujemy się na kredyt. Bardzo ważna jest również umowa przedwstępna z właścicielem lokalu z rynku wtórnego lub z deweloperem.
Kupno mieszkania a sytuacja na rynku
Zapoznanie się z aktualną sytuacją na rynku nieruchomości może być bardzo pomocne. Niekiedy pozwala zaoszczędzić nieco środków na przyszły remont bądź odświeżenie naszego lokum. W ciągu roku są momenty, kiedy mieszkania zwykle tanieją i wtedy też bardzo często można trafić na atrakcyjne okazje. Warto więc obserwować oferty na kilku portalach i śledzić na bieżąco zmiany w cenach. Dużą zachętą do kupowania mieszkań finansowanych kredytem mogą być niskie stopy procentowe. Warto jednak pamiętać o tym, że na przestrzeni lat oprocentowanie może wzrosnąć, a ceny nieruchomości znacząco spaść.
Zanim ostatecznie zdecydujemy się kupić mieszkanie, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Sytuacja powinna więc być jak najdokładniej przemyślana i przeanalizowana.
Artykuł powstał przy współpracy z biurem nieruchomości Neodom.