Problem korupcji dotyczy wielu firm, niezależnie od szerokości geograficznej i rodzaju prowadzonego biznesu. Aby zwiększać swoją wiarygodność i budować zaufanie wśród kontrahentów, wiele firm szuka skutecznych systemów zarządzania antykorupcyjnego. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie powstała międzynarodowa norma dotycząca systemów zarządzania antykorupcyjnego – ISO 37001. Certyfikacja ISO 37001 szybko stała się integralną częścią strategii firm na całym świecie. Czy Twoja firma również powinna z niej skorzystać? W tym wpisie wyjaśniamy, dlaczego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na certyfikację i przeciwdziałanie korupcji. Poznaj 3 powody, dla których warto wdrażać systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi w firmie.
Co to jest norma ISO 37001?
Certyfikacja ISO 37001 to element systemu przeciwdziałania korupcji w organizacji. Określa wymagania dla systemów zarządzania działaniami antykorupcyjnymi. Jej celem jest wsparcie w zapobieganiu korupcji, ale też jej detekcji i odpowiedniej reakcji na takie zdarzenia. Wdrożenie odpowiednich mechanizmów kontrolnych ma więc zwiększać szanse na wykrycie działań korupcyjnych, a w efekcie ograniczenie nadużyć.
Ochrona w przypadku podejrzenia wykroczenia
Wprowadzenie normy ISO 37001 może zminimalizować przykre konsekwencje w przypadku podejrzenia wykroczenia przez organy nadzorcze. Skuteczne zastosowanie normy pomaga wykazać, że w firmie podjęto odpowiednie działania, które mają zapobiegać korupcji i wdrożono wszelkie możliwe procedury. To niezwykle ważne w sytuacji, kiedy organ nadzorczy lub karny wystosuje wobec firmy zarzuty.
Wzrost zaufania do firmy
Certyfikacja antykorupcyjna to prosty sygnał do partnerów biznesowych, pracowników, klientów i inwestorów, że firma podejmuje kroki do przeciwdziałania korupcji i nadużyć. Wzmacnia pozycję firmy w przypadku weryfikacji partnerów biznesowych i może zapewnić jej przewagę konkurencyjną, czyli może przynieść pośrednie korzyści finansowe. Wprowadzenie normy ISO 37001 zdecydowanie zwiększa autorytet przedsiębiorstwa.
Zabezpieczenie przed korupcją
Oczywista korzyść z wdrożenia systemu zarządzania antykorupcyjnego to zapobieganie łapówkarstwu w strukturach firmy. Poprzez wdrożenie wymagań certyfikacji antykorupcyjnej firma zmniejsza ryzyko nadużyć na wyższych i niższych szczeblach pracowniczych i nie tylko. Wdrożenie normy to ważny krok w tworzeniu kultury przejrzystości w firmie, co ma niemałe znaczenie w strategiach kultury organizacji.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centre of Excellence.
Fot. Shutterstock.