Łatwo stworzyć CV, kiedy zdobyło się doświadczenie w co najmniej jednej firmie i ma się czym pochwalić. Co jednak z osobą, której doświadczenia brak? Jakie informacje powinna wpisać w CV, by zachęcić potencjalnego pracodawcę do dania jej szansy? Sprawdź!
Ambicje zamiast doświadczenia
Ponieważ nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, musisz wykazać się gotowością do nauki i ambicją. W miejscu, w którym tradycyjnie wypisuje się miejsca pracy i daty, stwórz podsumowanie zawodowe. Napisz w kilku zadaniach, jakie szkoły i kursy ukończyłeś, co należy do Twoich umiejętności ścisłych i kompetencji miękkich oraz w jaki sposób mógłbyś wykorzystać wiedzę i predyspozycje podczas pracy w firmie, do której aplikujesz, bądź ogólniej – w danej branży.
Sprawdź atrakcyjne oferty pracy w Bielsku-Białej dla osób początkujących – świeżo po maturze lub studiach.
Praktyki, wolontariat
Miej na uwadze, że doświadczenie to nie tylko praca zarobkowa. Być może nie byłeś zatrudniony w żadnej firmie na umowę o pracę czy zlecenie, jednak odbyłeś praktyki albo uczestniczyłeś w wolontariacie. Jeśli też nie, możesz rozpocząć praktyki lub wolontariat teraz, by udoskonalić CV przed wysłaniem go do firmy, na której Ci zależy.
Umiejętności i kompetencje
Stwórz w swoim pierwszym CV listy umiejętności i kompetencji z podziałem na ścisłe i miękkie. Uwzględnij znajomość języków (liczbę, poziom), posiadanie prawa jazdy, zdobyte certyfikaty, umiejętności posługiwania się programami komputerowymi czy specjalistycznymi urządzeniami, narzędziami. Jeśli podczas studiów zdobyłeś specjalistyczną wiedzę z danego zakresu, np. socjologii, także uwzględnij to w CV. Kompetencje miękkie to z kolei komunikatywność, odporność na stres, rzetelność, umiejętność pracy pod presją czasu, motywacja do pracy, terminowość i wiele innych atutów.
Zdj. Shutterstock