Firma

Jak założyć własną firmę – podręcznik skrócony

• Bookmarks: 8 • Comments: 88


Nadchodzi czasami taki dzień w życiu człowieka, że nie chce już pracować na etacie, nie możemy już znieść nad sobą jakiegokolwiek przełożonego i sami chcielibyśmy być własnym szefem. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być założenie własnej firmy, czyli rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Kiedy mamy już pomysł co chcemy robić i na jaki profil działalności się zdecydowaliśmy, wtedy rozpoczyna się wędrówka po urzędach w celu załatwienia wszystkich formalności  aby rozpocząć naszą działalność.
Pierwsze miejsce, w które powinniśmy skierować nasze kroki aby założyć firmę to najbliższy urząd miasta lub gminy, gdzie składając odpowiedni wniosek uzyskujemy wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Określony jest w nim czas jej rozpoczęcia jak i profil tego czym będziemy się zajmować. Kolejna i już trochę bardziej skomplikowana sprawa to wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej, gdzie nadają nam tzw. numer REGON. Mieszkańcy mniejszych miejscowości w celu uzyskania tego numeru muszą udać się do najbliższego urzędu statystycznego w swoim mieście wojewódzkim.
Kiedy uzyskaliśmy te dwa niezbędne dokumenty, wtedy biegniemy szybko do banku, gdyż nasza firma musi posiadać firmowe konto bankowe i odwiedzamy urząd skarbowy, gdzie składamy dokumenty o nadanie kolejnego numeru, tym razem NIP, jeśli działalność jest jednoosobowa jest on jednocześnie Numerem Identyfikacji Podatkowej firmy. Trzeba też się zdecydować na formę opodatkowania, na zasadach ogólnych czy w formie ryczałtu lub karty podatkowej.

Ostatni krok to Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gdyż prowadząc firmę podlegamy obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, zdrowotnemu, wypadkowemu i musimy opłacać składki na Fundusz Pracy.
Teraz gdy komplet dokumentów mamy w ręku, możemy wreszcie dołączyć do grona rekinów biznesu.

comments icon88 comments
88 notes
9 views
bookmark icon

9 thoughts on “Jak założyć własną firmę – podręcznik skrócony

    Write a comment...

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Oldest
    Newest
    Most Upvoted