Praca za granicą – jak ją podjąć?

Wyjazd do pracy za granicą to spore przedsięwzięcie organizacyjne. W jaki sposób podjąć pracę za granicą? Jak wybrać ofertę? Gdzie mieszkać? Jak tam dotrzeć?

Przede wszystkim jest opcja starania się o pracę bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy. Wiążę się ona z samodzielnym załatwieniem wszystkich formalności urzędowych. Wyjechanie do pracy za granicą na czarno nie wchodzi w grę. Należy się zarejestrować w urzędzie zaraz po przyjeździe do kraju. Znajomość języka obcego jest w tym przypadku niezbędna. Jeśli podpiszesz umowę, musisz znaleźć mieszkanie stałe oraz wybrać odpowiedni środek komunikacji. Należy również pamiętać o rozliczaniu się z tamtejszym fiskusem i załapać metodę działania systemu podatkowego danego kraju. Zazwyczaj wygląda to nieco inaczej niż u nas. Pracodawcy zazwyczaj udzielają takich informacji bardzo chętnie. Pewnych informacji należy szukać w polskich konsulatach i punktach informacji, lepiej nie polegać na zdobytych wiadomościach z drugiej ręki, nie każdy mógł dobrze zrozumieć działający system.

Inną możliwością jest zdobycie zatrudnienia przez agencję pośrednictwa pracy. Zwykle agencje te specjalizują się w określonych dziedzinach, jak agencja Samaris24.eu, która specjalizuje się w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Jeśli wiesz, co chciałbyś robić, znajdź odpowiednią agencję i skontaktuj się z nią. Oni przedstawią Ci ofertę możliwości. Agencje działają na podstawie odpowiedniego prawa. Kojarzą kandydatów na dane stanowiska z ewentualnymi pracodawcami. Część agencji jest wielobranżowa, zajmują się różnymi stanowiskami. W przypadku współdziałania z agencją pracy, pomogą oni w załatwieniu wszelkich formalności, dostarczą niezbędnych informacji, zapewnią wsparcie prawne, księgowe, jak i merytoryczne. Często kształcą dodatkowo przyszłych pracowników. Z agencją należy podpisać umowę o współpracy.

Działają również agencje pracy tymczasowej – to agencja kompleksowa, załatwiająca wszystkie formalności związane z zatrudnieniem, jak i kierowanie do pracy. Pośrednik rekrutuje przyszłego pracownika, podpisuje z nim umowę i wysyła do pracy. W tym przypadku to agencja rozlicza się z pracodawcą, przekazuje wynagrodzenie pracownikowi, jak i zajmuje się organizacją warunków socjalno-bytowych.

Mam nadzieję, że te podstawowe wiadomości, rozjaśnią Wam nieco zagmatwaną sytuację organizacji wyjazdu zarobkowego.

 

7 komentarzy

  1. Nie wiem czy warto, w sumie żeby samemu sobie coś załatwić to musisz wiedzieć, jak działa tam prawo pracy, gdzie trzeba się zgłosić, do jakiego urzędu. Chyba tylko jak jedziesz do pracy na czarno to wtedy się tym nie przejmujesz, ale czy dzisiaj warto pracować poza systemem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*