Czym są tłumaczenia konsekutywne i kiedy warto z nich skorzystać? Odpowiada tłumacz przysięgły Danuta Olszewska
Na pewno spotkałeś się z sytuacją – jeśli nie w rzeczywistości, to w filmie – gdy osoba obcojęzyczna przemawia, a chwilę po niej tłumacz przekłada wypowiedź na język, którym posługuje się większość słuchaczy. To właśnie tłumaczenie konsekutywne, zwane również następczymi. Ten rodzaj tłumaczenia ustnego polega na tłumaczeniu zaraz po zakończeniu wypowiedzi mówcy. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z tej usługi.
Jeśli organizujesz spotkanie, konferencję lub szkolenie z udziałem międzynarodowych prelegentów albo uczestników, którzy nie posługują się tym samym językiem co ty, warto skorzystać z usług tłumacza konsekutywnego. Wybierając tłumacza, musisz zwrócić uwagę na jego doświadczenie, a także stopień znajomości danej branży. Dzięki temu tłumaczenie będzie przebiegać sprawniej. Zadbaj również o to, aby tłumacz i osoba przemawiająca znajdowali się w tym samym miejscu i czasie.
Tłumaczenia konsekutywne – jak to wygląda w praktyce?
Zaletą tłumaczenia konsekutywnego jest brak konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu, jak to bywa w przypadku tłumaczeń symultanicznych. Nie będziesz potrzebować dźwiękoszczelnej kabiny, nadajników ani odbiorników. W zależności od charakteru zdarzenia możesz potrzebować zwykłego mikrofonu, by zatrudniony tłumacz był tak samo słyszalny, jak mówca. Podczas tłumaczenia konsekutywnego tłumacz i mówca znajdują się blisko siebie. Mówca dzieli swoje przemówienie według uznania. Może pauzować wypowiedź po kilku zdaniach lub też po kilku minutach wypowiedzi. Zapewne domyślasz się, że dobry tłumacz konsekutywny nie tylko znakomicie posługuje się językiem obcym, ale i może pochwalić się doskonałą pamięcią oraz koncentracją. Tłumaczenia dłuższych fragmentów mogą być kłopotliwe, ale ich zaletą jest możliwość zrozumienia szerszego kontekstu wypowiedzi. Jest to ważne dlatego, że tłumaczenia konsekutywne nie są przekładem dosłownym. Chodzi o uchwycenie najważniejszych punktów wypowiedzi i przekazanie ich w taki sposób, by słuchacze mogli właściwie zinterpretować wypowiedź mówcy.
Tłumaczenie konsekutywne – kiedy warto z nich skorzystać?
Poza wymienionymi wyżej sytuacjami warto skorzystać z usług wyspecjalizowanego tłumacza konsekutywnego, gdy musisz wziąć udział w firmowych negocjacjach na szczeblu międzynarodowym, rozmowach firmowych z menedżerem z innego kraju, rozmowach handlowych. Tłumacz konsekutywny będzie bardzo pomocny podczas konsultacji medycznych, ślubu z obcokrajowcem czy też oficjalnych przemówień na międzynarodowych eventach.
Artykuł powstał przy współpracy z tłumaczem przysięgłym Danutą Olszewską – https://www.tlumaczka-przysiegla.pl