Jakie badania muszą przejść zawodowi kierowcy? Wyjaśniają eksperci ze Studia Badań Psychologicznych i Psychoterapii Auto-Sugestia
Osoby, które chcą zawodowo zajmować się transportem osób lub towarów, muszą przejść nieco bardziej rozbudowane badania niż te, które zleca się kierowcom, którzy korzystają z auta w celach prywatnych. Zawodowi kierowcy biorą odpowiedzialność za ludzkie życie (kierowcy autobusów), a także powierzone mienie (kierowcy ciężarówek), dlatego też muszą cieszyć się naprawdę dobrym zdrowiem, wyjątkową odpornością psychiczną i umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Kandydaci na zawodowych kierowców po raz pierwszy przechodzą badania jeszcze przed uzyskaniem uprawnień. Lekarz przeprowadza badania okulistyczne, laryngologiczne, neurologiczne (ocena koordynacji ruchowej i równowagi), psychologiczne (ocena zachowania badanego w trudnych sytuacjach), ogólne, a pomocniczo również EKG, poziom glukozy czy też ocenę widzenia obuocznego zmierzchowego. Badanie należy regularnie powtarzać, chcąc zachować uprawnienia. Osoby czynne zawodowo poniżej 60. roku życia muszą badać się co 5 lat. Osoby 60 + powinny poddawać się badaniu raz na 30 miesięcy. Dodatkowo po każdym zwolnieniu lekarskim, które trwało co najmniej 30 dni, zawodowy kierowca musi przejść badanie kontrolne.
Kto może przeprowadzić badanie lekarskie zawodowego kierowcy?
Badania kierowców może przeprowadzać lekarz medycyny transportu lub pracy, z co najmniej 5-letnim stażem lekarskim, który posiada wpis do ewidencji uprawnionych lekarzy prowadzonej przez marszałka danego województwa.
Jakie są najlepsze praktyki w zakresie przygotowania do badań lekarskich dla zawodowych kierowców?
- Przed wizytą u lekarza należy zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak skierowanie od lekarza rodzinnego, historia medyczna i wyniki poprzednich badań.
- Przed badaniami należy przygotować listę pytań dotyczących stanu zdrowia i ewentualnych problemów, które chce się omówić z lekarzem.
- Należy poinformować lekarza o wszelkich stosowanych lekach i suplementach diety oraz o ewentualnych alergiach lub innych schorzeniach, a także diecie, aktywności fizycznej i ewentualnych używkach (tytoń, alkohol).
- Należy być gotowym na przeprowadzenie szeregu testów diagnostycznych, takich jak badanie krwi i moczu oraz EKG serca.
- W razie potrzeby należy skonsultować się z innymi specjalistami medycznymi, aby uzyskać pełniejszy obraz stanu zdrowia i upewnić się, że można bezpiecznie prowadzić samochód.